czwartek, 27 października 2011

Hiszpańska sekcja dwujęzyczna

Sección bilingüe


  1. Otwarta została w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie we wrześniu 2006 roku. Podstawę prawną do powołania klasy z językiem hiszpańskim stanowi Porozumienie z dnia 6 maja 1997 roku (oraz dopisany do Porozumienia aneks, w związku z reformą systemu edukacji w Polsce i nową formułą egzaminu maturalnego) zawarte między Ministrem Edukacji Narodowej RP a Ministerstwem Edukacji i Kultury Królestwa Hiszpanii.
  2. Nasz wariant opiera się na podbudowie gimnazjum, gdzie młodzież uczy się języka hiszpańskiego w wymiarze co najmniej 18 godzin tygodniowo, w rozbiciu na 3 lata nauki. W Lublinie jest to Gimnazjum nr 19.
  3. W klasach I--III liceum uczniowie, oprócz samego języka, uczą się po hiszpańsku innych przedmiotów: geografii, historii z historią sztuki oraz literatury hiszpańskiej wraz z nauką o języku hiszpańskim i wiedzą o kulturze. Przedmioty te prowadzą, na podstawie programów hiszpańskich, nauczyciele hiszpańscy, którzy są też za nie odpowiedzialni. Szkoła prowadząca sekcję może występować o docelowo od 2 do 4 lektorów z Hiszpanii, którzy oprócz polskiej pensji dostają stypendium hiszpańskie. Natomiast organ prowadzący szkołę gwarantuje hiszpańskim nauczycielom zakwaterowanie. Jest to warunek otwarcia klasy dwujęzycznej
  4. Uczniowie przystępują do matury przewidzianej dla klas dwujęzycznych, tzn. oprócz matury polskiej mogą (choć nie muszą) zdawać maturę hiszpańską, która daje im prawo do studiowania w uczelniach hiszpańskich.
  5. Hiszpania daje każdej sekcji dwujęzycznej pomoc w postaci książek i innych materiałów (video, DVD, multimedia, itd.). Szkoła zamawia materiały, decydując z jakimi podręcznikami chce pracować, wysyła to zamówienie i otrzymuje w połowie września materiały.
  6. Sekcja posiada własną biblioteczkę oraz miejsca (tablice, gabloty) na gazetki i inne prezentacje swoich działań.
  7. Hiszpania gwarantuje 3--4 najlepszym absolwentom gimnazjów (lub uczniom klasy "0") z każdej sekcji dwujęzycznej 10-dniowy darmowy wyjazd do Madrytu i okolic.
  8. Strona hiszpańska oferuje szkolenia dla nauczycieli sekcji dwujęzycznych w Polsce oraz stypendia na wyjazdy do Hiszpanii.
  9. Uczniowie, którzy uczą się co najmniej rok języka hiszpańskiego w systemie dwujęzycznym mogą też występować do Ambasady o pomoc materialną. Warunkiem jest średnia ocen co najmniej 7 w skali hiszpańskiej (od 1 do 10, przy czym od 6 zaczynają się oceny pozytywne).
  10. Każdego roku młodzież pod opieką nauczyciela może wziąć udział w hiszpańskim Festiwalu Teatralnym, który odbywa się w różnych miastach Europy (dotychczas były to: Praga, Budapeszt, Brno, Bratysława, Warszawa, Valladolid, Sofia, Bukareszt, Kraków, Moskwa).
  11. Pod egidą UNESCO, Ministerstwa Edukacji Polski i Hiszpanii organizują obozy językowe, który trwają maksymalnie miesiąc, a prowadzone są przez nauczycieli hiszpańskich. Znakomita większość uczestników tych obozów . to uczniowie sekcji dwujęzycznych.
  12. Absolwenci klas dwujęzycznych z maturą polską i hiszpańską, którzy zdali egzamin wstępny i zostali przyjęci na studia, mogą otrzymać stypendia uniwersytetów hiszpańskich.
  13. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii po raz pierwszy przyznało Polsce stypendium, dzięki któremu jeden uczeń sekcji dwujęzycznej hiszpańskiej będzie mógł wraz z młodymi z 53 krajów pojechać w półtoramiesięczną podróż po Peru i Hiszpanii

Iberiawklasie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz